Wireless Adaptör Fiyatları ve Modelleri

Wireless Adaptör
FİYAT
Renk
STOK KONUMU
STOK DURUMU

Wireless Adaptör için 24 ürün bulundu

Wireless Adaptör

Wireless adaptör ya da bilinen adı işe Wi-Fi adaptörler bilgisayarların internete kolay yoldan bağlanmasını sağlar. Eski zamanlarda internete bağlanmak için Ethernet hattı tercih edilirken günümüzde kullanıcıların birçoğu internete Wi-Fi yolu ile bağlanır. Eğer kablosuz ağ kullanıcısı iseniz interneti verimli bir şekilde kullanabilmek için bilgisayarınızda Wi-Fi için bir ağ bağdaştırıcı kartı olması gerekir. Eğer kullanıcıların bilgisayarlarında wireless ağ bağdaştırıcısı bulunmuyorsa normal şartlar altında kablosuz ağ bağlantısı kullanamazlar. Bu durumda modemden bilgisayara bir Ethernet kablosu uzatmak gerekir ancak bu da kullanıcıların tercih edeceği bir durum değildir. Bu sıkıntının çözülebilmesi için üreticiler wireless adaptörleri geliştirmişlerdir.

Wi-Fi adaptör, wireless sinyal güçlendirici ve wireless ağ bağdaştırıcı aynı anlama gelmektedir. Wi-Fi adaptörler dahili adaptörler ve harici adaptörler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kullanıcıların en çok tercih ettiği wireless adaptörler diğer bir adıyla wireless ağ bağdaştırıcıları usb Wi-Fi adaptörleridir.

Wireless Adaptörler ne işe yarar?

Wireless ağ bağdaştırıcıları Wi-Fi ağ bağdaştırıcı kartı bulunmayan bilgisayarlarda verimi güçlendirebilmek ve kablosuz ağ kullanılan her yerde kullanıcının kablosuz bir şekilde internete bağlanabilmesini sağlamak adına tasarlanmış aygıtlardır. Bunun yanında bazı kullanıcılar Wi-Fi adaptörleri bilgisayarlarının kablosuz ağa bağlanma konusundaki kapsama alanını genişletmek için de kullanmaktadırlar. Yeni nesil bazı televizyonlar da wireless ağ bağdaştırıcılarını desteklemektedir.

Wireless Ağ Bağdaştırıcılar nasıl kurulur?

Öncelikle alınan Wi-Fi adaptörün yazılımının adaptörün kullanılacağı aygıta yüklenmesi gerekir. Yazılım aygıta yüklenerek kurulur ve aygıt artık wireless ağ bağdaştırıcısını tanır hâle gelir. Ardından yapılması gereken tek işlem alınan adaptörün kullanılacak aygıt ile bağdaştırılmasıdır. Yani kullanıcı dahili veya harici ağ bağdaştırıcısını aygıtına bağladığı gibi aygıt adaptörü okuyacak ve apatör kullanıma hazır olacaktır.

USB Wireless Adaptör nedir?

USB ağ bağdaştırıcısı harici bir adaptör çeşididir. Günümüzde kullanıcılar aygıtlarını götürdükleri her yerde wireless adaptörlerini de kullanmayı tercih etmeye başlamışlardır. Bu nedenle en çok tercih edilen ağ bağdaştırıcısı çeşididir. Bilgisayarlara USB girişi yardımı ile bağlanmakta ve adaptörün aygıt üzerinde kurulumu yapıldıktan sonra rahatlıkla kullanım sağlar.

Wireless Adaptör alırken dikkat edilmesi gerekenler

Wifi adaptörü alımına karar verildiyse eğer, dikkat edilmesi gereken ilk nokta sinyal alım kuvvetidir. Bu kuvvete dbi kuvveti de denir. Sinyal alım gücü yükseldikçe kesilmeler de aynı oranda azalır. Sinyal alım gücü düşük olan bir adaptör kullandığınız alanda modemden uzaklaştıkça internet hızını düşürecek, hatta internet çekimini yok seviyeye indirecektir.

Bir adaptörün çekim kalitesini anlamak için antenin kazancından (diğer adıyla dbisinden yani desibel miktarından) anlaşılır. Antenin kazanç vermesi için asıl gereken şey ise anteni doğru frekansta kullanmaktır. Dbm diye adlandırılan şey ise antenin çıkış gücü olan şeydir ve sağlanan asıl güç dbi ile dbmnin toplanmasından elde edilir. Mw diye adlandırılan güç de dbmnin işlevini gösterir. Yüksek güce sahip bir adaptör en az yirmi dbmye sahip olmalıdır. Her 6 desibellik değişim internetin yayıldığı mesafesi iki katına çıkarır ya da iki kat azaltır. 6 desibel arttıran bir wireless adaptör alındığında mesafe iki katına çıkacakken aynı adaptör çıkarıldığında yeniden yarı miktarına düşecektir. Bu durum herhangi bir duvar engelinin olmadığı açık alanlar için geçerlidir, duvar ve benzeri engeller bulunan bir mekanda iki katına çıkarma işlemi 9 desibel ile geçerlidir.

Alacağınız adaptörün kablosuz ağ standardı, internetinizin çekim alanıyla doğrudan orantılıdır. Günümüzde fazlaca yaygınlaşmaya başlamış olan 802.11 kablosuz ağ standardı, kablosuz ağ ile kablolu ağ arasındaki çekim ve hız dezavantajlarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Alınacak olan adaptörde AC desteğinin bulunup bulunmadığı da çok önemli bir noktadır. Son olarak adaptör alıcıları kullanacakları adaptörün modlarını da araştırmalıdır. AD-HOC modu interneti dağıtma amaçlıyken AP modu interneti almaya yarar.

Wireless Adaptör Fiyatları

Wifi adaptörleri pek çok çeşide sahiptir. Kablosuz, kablolu, usb şeklinde olanları bu çeşitlerin birkaç tanesini oluşturur. Yalnız pek çok çeşide değil, aynı zamanda pek çok fiyat aralığına sahip wireless adaptörlerin her bütçeye hitap eden çeşitlerini Teknosa mağazalarında ve teknosa.com'da bulmak mümkün. Uygun fiyatlı bir adaptör arayanlar genelde TP-LINK markasının TL-WN823N modeli ile INCA markasının IUWA-150W modelini tercih ederken, fiyat aralığı daha yüksek olan alıcılara ise Mbps hızı daha yüksek olan TP-LINK markasının T2UH modelini tercih etmektedir. Benzer özelliklere sahip olmalarına rağmen TP-LINK markasının TL-WN822N modeli TL-WN8200ND modelinden daha uygun bir fiyata alıcılara sunulur.