Genel Bilgi

2000 yılında, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. bünyesinde kurulan Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş., teknoloji ürün ve çözümlerini tüketicilerle tek bir çatı altında buluşturan teknoloji perakende zinciridir. "Herkes için Teknoloji" felsefesiyle her an, her yerde müşterilerinin yanında olarak teknolojiye erişimi kolaylaştırmayı, keyifli bir alışveriş ve deneyim ortamı sunmayı amaçlamaktadır.

Sektörde 22’nci yılına giren Teknosa, TV, ses ve görüntü sistemlerinden cep telefonlarına, bilgisayarlardan oyun ve hobi ürünlerine, beyaz eşyadan küçük ev aletleri ve kişisel bakıma, teknoloji ürünlerinde yüzlerce markanın on binlerce ürününü müşterileriyle buluşturmaktadır.

Mayıs 2012'de halka arz edilen şirketin hisseleri Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Teknosa, markasına ve çalışanlarına sürekli yatırım yaparak, uzman insan kaynağı yetiştirerek, müşteri memnuniyeti için yenilikçi hizmetlere öncülük ederek, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre en uygun kanal yapısı ile ürün karmasını oluşturarak ve cesur adımlar atarak sektöre liderlik etmeyi sürdürmektedir.

Çoklu kanalda kesintisiz hizmet, güçlü müşteri deneyimi

Türkiye’de tüketicileri ilk defa teknoloji marketi konseptiyle tanıştıran Teknosa, bugün geniş mağaza ağı, teknosa.com ve mobil platformlarıyla çoklu kanalda entegre hizmet vermektedir.

Müşteri beklentilerine göre dijital ve fiziki kanalların harmanlandığı yenilikçi uygulamalarıyla omnichannel (çoklu kanal) modelinde öncü olan Şirket, yenilikçi hizmetleriyle müşterileri için değer yaratmayı sürdürmektedir.

Dijital dönüşümü tedarik zincirinden başlayıp, ürünün son tüketiciye ulaşması ve satış sonrasını da kapsayacak şekilde gerçekleştiren Teknosa, veriye dayalı bir yönetim kültürünü benimsemekte, bu doğrultuda CRM yatırımlarına da hız kesmeden devam etmektedir. Yapay zeka algoritmalarıyla veriyi analiz ederek, müşterilere sunulan deneyimi en iyi hale getirmek için yeni uygulamalar hayata geçirmektedir.

Müşterilerinin teknoloji ihtiyacını karşılamak üzere her kanalda entegre hizmet veren Teknosa, hem çağrı merkezi (0 850 222 55 99) hem sosyal medya hesaplarından ulaşılabilecek Müşteri Hizmetleri, yaygın mağaza ağının yanı sıra www.teknosa.com online alışveriş platformu ve mobil aplikasyonları ile müşterilerinin daima yanında yer almaktadır.

Müşterileriyle online kanalda gerçek zamanlı birebir iletişim kurduğu web-chat ve whatsapp uygulamaları üzerinden müşterilerine alışveriş yolculukları için destek veren Şirket, bu kanallar aracılığıyla sipariş oluşturma ve ödeme alma hizmetine de devam etmektedir. Sektörde bir ilk olan Video-chat hizmeti de teknoloji severlere, mağazadaki uzmanlara video üzerinden erişip, mağazaya gitmeden ürünleri deneyimleme imkanı sağlamaktadır.

Teknosa, herkesin artan teknoloji ihtiyaçlarıyla bir an önce buluşması için online siparişlerde aynı gün ve ertesi gün hızlı teslimat ağını yaygınlaştırmaktadır. Bu konuda sektörde en yaygın mağaza ağına sahip olduğu için öncü konumdadır. Sektörde bir ilk olan ‘Araçta Teslimat’ (Click & Drive) hizmetini de devreye alan Teknosa, müşterilerine online alışverişlerinde sunduğu eve hızlı teslimat ve mağazadan al (Click & Collect) seçeneklerine ek olarak, mağazaya girmeden, mazağa ile anlaştığı teslimat/otopark noktasından ürününü teslim alma imkanı sağlamaktadır.

Katma değerli hizmetler

Satış öncesi ve sırası müşterilere teknoloji alışverişinde rehberlik eden Teknosa’nın, koruma ve güvenceden kurulum ve desteğe, bakım ve onarımdan eskisini getir yenisini götür ve upgrade’e kadar zengin bir yelpazede hizmetler sunan bir servis çatısı bulunmaktadır.

Teknosa, yeni servis markası Tekno Hizmet çatısı altında topladığı hizmetleriyle, müşterilerin sadece satış anında değil, satış sonrasındaki her türlü ihtiyaçlarında da yanında olmaya devam etmekte; “Güvenlik”, “Mağazada Hizmet”, “Yerinde Kurulum”, “Uzaktan Destek Hizmeti” ve “Full Destek Servis Paketleri” gibi farklı kategorilerde hizmet paketleri sunmaktadır.

2018 yılında Türkiye’de ilk kez ‘Memnuniyet Değişim Uygulaması’nı hayata geçiren Teknosa, TV, monitör, notebook, tablet, desktop bilgisayar, ütü, süpürge ve Preo küçük ev aletlerinde kullanılmış olsa dahi müşterilerine 30 gün içinde değişim imkanı sunmaktadır.

Teknosa, çoklu kanalda gerçekleştirdiği yatırımlarla tüketici teknolojisi ürünlerinde referans noktası olmaya devam ederken, teknolojide tek adres olma anlayışıyla sektörde fark yaratan atılımlarını derinleştirmektedir. Türkiye teknoloji perakendeciliğinde ilk ve tek olan mobil iletişim hizmeti Teknosacell, interneti bol tarifeleri, cep dostu faturalı ve faturasız hatları ve teknoloji ürünlerinde sunduğu özel avantajlar ile büyümesini sürdürmektedir.

Teknosa güvencesi ve tecrübesini yansıtan özel markası Preo; sektördeki en kapsamlı ‘private label’ girişimlerinden biridir. Preo Ailesi, giyilebilir teknolojiler, akıllı oyuncaklar, kişisel bakım ürünleri, küçük ev aletleri, oyuncu ve diğer aksesuarlar ile ürün yelpazesini her geçen gün genişletmekte, kaliteli teknoloji ürünlerini erişilebilir fiyatlarla teknoloji severlere sunmaktadır.

Teknosa, kurumsal satış kanalıyla kurumların teknolojik ürün ve hizmet ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Ayrıca, KOBİ’lere ve farklı meslek gruplarına ihtiyaç duyduğu teknoloji ürünlerini, Teknosa güvencesi, kiralama gibi farklı ödeme koşulları ve özel avantajlarla sunmak için yeni iş birlikleri ve iş modelleri geliştirmektedir.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik konusunda Sabancı Topluluğu’nun öncü ve örnek olma misyonuna uygun olarak hareket eden Teknosa, toplumsal cinsiyet eşitliği, doğal kaynakların tasarruflu kullanımı ve enerji verimliliği gibi konularda sektöründe öncü adımlar atmaktadır.

Türkiye’nin dijitalleşme atağında teknolojiye erişimi herkes için daha da kolaylaştırmayı misyon edinen Şirket, uzun yıllardır, toplumun kültürel ve sosyal yaşamına katkıda bulunmak ve teknoloji konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla eğitim, spor, bilim ve sanat alanındaki birçok projede de teknoloji tedarikçisi olarak yer almaktadır.

Teknosa, 2007 yılından bu yana sürdürdüğü “Kadın için Teknoloji” sosyal sorumluluk projesi ile Türkiye’nin çeşitli illerinde ücretsiz teknoloji eğitimleri vererek kadınların dijital okuryazar olmasına katkı sağlamaktadır.

Ayrıca, Kadın için Teknoloji çatısı altında Sabancı Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte bir dayanışma hareketi başlatmıştır. Hedef, şiddet gören kadınların sesini duyurabilmesi için onları ihtiyaç duydukları teknolojiyle, akıllı telefonla buluşturmaktır. Bu kapsamda Teknosa, ikinci el akıllı telefonları toplayarak bakımını yapmakta ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu aracılığıyla ihtiyaç sahibi, şiddet gören kadınlara ulaştırmaktadır.

Teknosa, çevresel sürdürülebilirlik amacıyla doğal kaynakların tasarruflu kullanımı, enerji verimliliği, atık yönetimi ve atık geri dönüşümü konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle Türkiye genelinde mağazalarında gerçekleştirdiği çevre dostu ve tasarruflu cihaz, aydınlatma dönüşümü çalışmasıyla, önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Teknosa’nın stratejik önceliği nitelikli işgücü yetiştirmek ve insana yatırım yapmaktır. Hem teknoloji perakendeciliği alanında kariyer yapmak isteyen gençleri eğitmek hem de hızla artan nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Ekim 2005'te Teknosa Akademi’yi kurmuştur. Teknosa bünyesindeki tüm çalışanlar, Teknosa Akademi'de online ve sınıf içi eğitim programlarıyla gelişimlerini sürdürmektedir. Teknosa, dijital dönüşüm yatırımlarının merkezine de insan kaynağını koymaktadır. Bu kapsamda her biri alanında uzman Teknosa ekibini, yeni bilgi ve teknolojilerle donatmaya, kurum içi girişimciliği teşvik etmek için insan kaynaklarında yeni programlar geliştirmeye büyük önem vermektedir.

Teknosa, dijital dönüşümde hızlanıp, süreçlerini yalınlaştırmak ve veriye dayalı olarak geleceği şekillendirmek üzere çalışmalarını ve yeni nesil perakendecilikte öncülüğünü sürdürmeyi hedeflemektedir.