En İyi Kahve Deneyimini Birlikte Bulalım

Benzersiz kahve deneyimi yaşamak ve damak zevkinize uygun sertlik ve yoğunlukta kahve içmek istiyorsanız, kullandığınız ekipmanlara dikkat etmelisiniz. Zira kahvenin tadı, çekirdek kalitesine ek olarak, kahvenin nerede ve nasıl pişirildiği ile de yakından alakalı. Kapsüllü bir kahve makinesi mi, yoksa tam otomatik bir model mi? French press mi, yoksa kahve demleme potu mu? Tüm bu kahve hazırlama yöntemlerinden size uygun olan bir tanesiyle ilerleyerek evinizde kendi damak tadınıza uygun leziz bir kahve hazırlayabilirsiniz. Bu sayfada, farklı kahve makineleri kullanarak dilediğiniz gibi bir kahve hazırlamanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Kahve Nasıl Yapılır?

Eğer evinizde kendi kahvenizi demlemek istiyorsanız, bazı noktalara özellikle dikkat etmeniz ve birtakım ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Örneğin, aroması yerinde ve taze bir kahve tüketmek için kahve öğütme makinesi edinmeniz şart. Zira kahve, çekirdek halindeyken bile, oksijen ve nemle temas ettiğinde çabucak bayatlamaya başlar. Dolayısıyla kahveyi öğüterek kullanmak yerine çekirdek olarak satın alıp kendiniz öğütürseniz, kahvenizi çok daha taze biçimde içme şansına sahip olabilirsiniz. Kısacası, nitelikli kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, cevap kahve değirmeninde saklı. İster konuklarınıza ister ailenize isterseniz de kendinize hazırlayacağınız kusursuz kahve sunumları için ihtiyacınız olan şey, kaliteli bir kahve çekirdeği, kahve öğütücü ve kahve makinesi. Tüm bunları kullanarak aroması tüm mekana yayılan mis gibi kahveler hazırlayabilir ve onları afiyetle tüketebilirsiniz.

3 Farklı Filtre Kahve Pişirme Yöntemi ile Aradığınızı Bulun

En sevilen içeceklerden biri olan filtre kahve, pek çok farklı şekilde tüketilebilir. En çok uygulanan filtre kahve pişirme yöntemlerinden biri de French press kullanmak. Bunun için öncelikle bir miktar sıcak su hazırlamanız gerekiyor. French press'in içine suyu ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş kahveyi ekleyin. Yaklaşık 4-5 dakika demledikten sonra, filtreyi tutan butonu aşağı indirebilirsiniz. Kahveniz hazır! Diğer bir yöntemse makine kullanmak. Pek çok farklı markadan ve farklı özelliğe sahip filtre kahve makinesi bulunmakta. Philips, Melitta, Delonghi, Tefal, Arzum, Russel Hobbs, Electrolux ve daha pek çok bilindik markanın imzasını taşıyan ürünleri tercih ederek leziz filtre kahveler hazırlamak mümkün. French press'ten sonra en çok rağbet gören bu yöntem ile ısınan su, filtre içindeki kahvenin üzerine akar ve kahveyi demlemeye başlar. Makineye sadece belli miktarda su ve kahve koyun. Daha sonra kahve kokusu kısa süre içinde evi saracaktır. Son olarak, makine olmadan sadece filtre torbası kullanarak filtre kahve hazırlamayı tercih edenler de buraya! Filtre torbaları en hızlı ve basit filtre kahve hazırlama yöntemidir. Burada tek ihtiyacınız olan kahve filtresi ile ip. Öncelikle öğütülmüş kahveyi filtreye yerleştirmeniz gerekiyor. Filtreyi bohça haline getirip ağzını iple bağlayın. Bohçayı fincanın içine yerleştirin ve kaynar suyu bardağa yavaşça dökün. Filtre kahveniz 4-5 dakika içinde hazır olacak. Hem de filtre kahve makinesi kullanmadan!

En İyi Kahve için İpuçları!

En iyi kahveyi mi arıyorsunuz? Kendiniz yapabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız. En iyi kahve öğütücüleri, pek çok işleve sahip kahve makinelerini ve kusursuz kahve çekirdeklerini kullanarak evinizde kendi kahvenizi pekala hazırlayabilirsiniz. Türk kahvesi ile başlayalım. Türk kahvesini mükemmel biçimde hazırlamak istiyorsanız, bazı püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Bol köpüğüyle bilinen bu kahve türünü pişirmeye başlamadan önce iyi bir Türk kahvesi makinesine sahip olmalısınız. Cezvede yapmaktan çok daha çabuk sonuç ve köpük garantisi veren bu makineler sayesinde nefis Türk kahvelerinin keyfini sürebilirsiniz. Makineyi seçtikten sonra, sırada yapım aşaması var. Öncelikle kahve içecek kişi miktarı kadar su ve kahveyi Türk kahvesi makinesi içine ekleyin. Ardından makinenin düğmesine basarak pişirme işlemini başlatabilirsiniz. Bu kadar kolay! Diğer yandan, mükemmel bir filtre kahve hazırlamak istiyorsanız, bir mutfak tartısı şart. Zira her şeyiyle kusursuz bir filtre kahve içmek için kahve / su oranını manuel olarak ayarlamayı unutun! Her çekirdeğin yoğunluğu ve ağırlığı farklı olacağından ötürü bu gibi hassas durumlar için bir tartı edindiğinizde, kahvenin tadının daha önce yaptıklarınızdan ne kadar iyi olduğuna siz de şaşıracaksınız. En iyi kahveyi pişirmek için önem arz eden bir diğer konu da suyun kalitesi. Kahve demleyeceğiniz suyu şişeli ya da arıtılmış olarak tercih edin. Zira bu suların pH dereceleri ve sertlikleri kahvenizin tadına olumlu etki sağlayacaktır.

Kahvenin Tarihçesi

Bir ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesinden elde edilen kahvenin tarihçesi çok eski zamanlara kadar uzanmakta. İlk olarak Etiyopya'da keşfedilen kahve, içecek olarak ilk Güney Arabistan'da tüketilmeye başlanmış. 17. yüzyılda Avrupa'ya taşınmış olan kahve, kısa zamanda tüm kıtaya yayılarak ün kazanmış. Avrupa koloniciliğinin Amerika, Asya ve Afrika'da gerçekleşmesi üzerine, kahve tüketimi dünyanın pek çok yerinde hakim olmaya başlamış. Tarihi bu kadar eski ve köklüyken, kahve hazırlamak için kullanılan alet ve edevatlarının da tarihçesine bakmak gerekir. “Coffee percolator” olarak adlandırılan ilk süzgeçli filtre kahve yapma aracının patenti 1865 yılında Amerikalı James Nason tarafından alınıyor. Bu makine 1869 yılında geliştirilerek günümüzde kullanılan formuna kavuşuyor. Espresso kahve makineleri ise 1884'te icat ediliyor ancak tam olarak kullanılmaya başlanması 1901'de gerçekleşiyor. Filtre makinesi, espresso ve cappucino makinesi veya hazneli modeller derken tüm kahve makineleri tarih boyunca insanların hep yakınlarında olmayı başarmış.

s