text.skipToContent text.skipToNavigation
Siparişimdeki ürünler ne zaman kargoya verilir?

“Kargo ile Gönder"" seçeneği ile satın aldığınız ürünlerde;

Standart teslimat seçeneği ile verilen siparişler, Covid-19 (Koronavirüs) salgınından dolayı yaşanan sipariş yoğunluğu nedeni ile 1-5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmektedir.

Aynı gün teslimat seçeneği ile verilen siparişler, aynı gün saat 22:00’ a kadar hafta içi Araskurye ile hafta sonu Horoz Lojistik ile adrese teslim edilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri haftasonu hizmet vermediğinden, haftasonu verilen siparişlerin haftanın ilk iş günü itibariyle sevkiyat süreci başlamaktadır.

*Beyaz eşya, spor aletleri ve 65 inch ve üzeri televizyon ürünlerinin sevkiyatının gerçekleştirildiği kargo firması ve kargoya verilme süreleri farklıdır.

Siparişim ne zaman ulaşır?

Siparişinizin kargoya verildikten sonraki durumunu kargo takip numaranız ile kontrol edebilir veya kargo firması ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Kargo firmalarına aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

UPS : 444 00 66
https://www.ups.com/track?loc=tr_TR&requester=WT/

Horoz Lojistik : 0850 202 33 50
https://app3.horoz.com.tr/wsKurumsal/_genel/frmGonderiTakip.aspx?lng=tr

Aras Kargo : 444 25 52
https://www.araskargo.com.tr/tr/

Siparişimin iptali için ne yapmalıyım?

Siparişinizin tamamını veya siparişinizde yer alan herhangi bir ürünü iptal edebilmeniz için ürün/ürünlerin faturalandırılmamış olması gerekmektedir. İptal talebiniz ile ilgili 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri telefon numarasından veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz. Faturası oluşan ürünler için iade süreci başlatılmalıdır.

Ürün iadesini nasıl yapabilirim?

İade işlemlerinizin başlayabilmesi için mutlaka faturanızda yer alan iade bölümünü doldurmalı ve ıslak imzalı olarak ürününüz ile birlikte depo adresimize göndermelisiniz.

"Mağazadan Al" seçeneği ile verdiğim siparişimi ne zaman mağazadan teslim alabilirim?

Siz değerli müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği birincil önceliğimiz. Bu doğrultuda ülkemizdeki Covid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı mücadeleye tam destek vermek için Türkiye genelindeki tüm mağazalarımızın faaliyetine geçici süre ile ara verildiğinden mağazadan al hizmetimize de ara verilmiştir.

Hediye çekim tanımlanmadı/kullanamıyorum, ne yapmalıyım?

Hediye çeki, promosyon kodu ile ilgili sorularınız için 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri telefon numarasından veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Teslimat adresimi değiştirebilir miyim?

Sipariş sonrası teslimat adresi değişikliği güvenlik nedeni ile yapılamamaktadır.

Faturam gelmedi nasıl ulaşabilirim?

0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

Hesabım sayfası altında yer alan üyelik bilgilerim alanından e-mail adresiniz hariç diğer bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?

0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.