text.skipToContent text.skipToNavigation

Modem Modelleri ve Fiyatları

Modemler
MARKALAR
FİYAT
Renk
STOK DURUMU

Modemler için 40 ürün bulundu

Modem Çeşitleri

Modem çeşitleri bağlantı şekillerine göre dört ana başlığa ayrılmaktadır. Bunlar harici modemler, dahili modemler, dial-up modemler, ADSL ve VDSL modemlerdir.

Harici modemlerinin özellikleri nelerdir?

Harici modemler birçok kullanıcının ev ortamında kullanmayı tercih ettiği modemlerdir. Bu tip modemler bilgisayar kasasında bulunmaz. Daha farklı bir yere konularak bir kablo yardımı ile bilgisayarın ağ kartına bağlanır. Bu modemlerin aynı zamanda kablosuz modelleri de vardır. Günümüzde harici modemler, modem çeşitleri arasında en çok tercih edilendir. Harici modemler internet hızının bilgisayara en hızlı şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Bu modemler sabit hatlı ev telefonlarına da direkt ana hatta bağlandığı gibi bağlanabilir. Harici modemlerde ısınma sorunu neredeyse hiç olmadığı için performans problemi yaşatmamaktadır. Bu modemler gücünü kullandığı adaptör yardımı ile ana elektrik hattından alır. Bu özellikleri yanında en büyük artılarından biri de modemde herhangi bir sıkıntı ya da arıza yaşanması durumunda modem üreticisinin veya satıcısının gelip modemin arızasını giderebilmesi, eğer modem arızası bu şekilde giderilemiyorsa modemin kolaylıkla sökülüp tamire götürülebilmesidir.

Harici modemler kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Kablosuz modemler ise ADSL modemler ve VDSL modemler olarak iki alt başlıkta incelenmektedirler.

Dahili modemlerin özellikleri nelerdir?

Dahili modemler, genelde bilgisayar kasaları içine yerleştirilir ve boyutları diğer modemlere göre çok daha küçük olmaktadır. Güçlerini ana kart üzerinden almak zorunda oldukları için ana kartta yüksek miktarda ısınmaya sebep olabilmektedirler.

En hızlı modem markaları hangileridir?

Birçok modem üretici firma kullanıcının ihtiyaçlarına ve isteklerine göre farklı özelliklerde modemler üretmektedir. Modemlerin sahip olduğu özellikler arttıkça modemlerin fiyatt da artabilmektedir. Günümüzde Türkiye'de bulabileceğiniz en hızlı modem markaları, Asus, Zyxel, TP-Link, Linksys şeklinde sıralanabilir.

Kablosuz modem çeşitleri nelerdir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte kullanımı artan modemlerin türleri ve çeşitleri gün geçtikçe çoğalmaktadır. Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte modem evlerin olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir. Teknoloji günümüzde bulunduğu hâle yakınlaştıkça kablolu modemler yerini kablosuz modemlere bırakmaya başladı.

Kablosuz modemler VDSL ve ADSL olmak üzere iki ana başlık altına alınabilir. ADSL modem kelimesinin kısaltması Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. İngilizce olan bu kelimeler asimetrik sayısal abone hattı olarak Türkçeye çevrilmektedir. VDSL modem kelimesinin kısaltması ise Very High Speed Subscriber Line kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş olup Türkçeye çok yüksek hızlı dijital abone hattı olarak çevrilmektedir.

ADSL modem ve VDSL modem arasındaki farklar

Başlıca fark erişebildikleri internet hızının üst limiti olmaktadır. VDSL modemler 100 Mbps hız yüksekliğine erişebilmekteyken, ADSL modemler için bu söz konusu değildir. ADSL modemlerin maksimum hız kapasitesi 16 Mbps'dir. VDSL modem kullanabilmek için belirli bir altyapıya ihtiyaç vardır. Yeterli altyapı bulunmayan bölgelerde VDSL modem aboneliği kullanımı mümkün değildir.

VDSL nedir?

ADSL kabloda olduğu gibi bu modem türünde de iletim bakır kablolarla sağlanmakta olup, yüksek bant genişliğini yalnızca santrale kısa mesafede olan abonelere sağlayabilmektedir. Santrale mesafe arttıkça bant genişliği azalır yani internet hızı da düşer. VDSL teknolojiye sahip modemlerde hız saniyede 16 megabit ile 55 megabit arasında bir yüksekliğe ulaşabilmektedir.

En uygun modem fiyatları

Markalar, performans ve fiyat konusunda farklı modemler üretmektedir. TP-Link ve Zyxel markaları da bunlardan biridir. Bunun yanında Asus ve Linksys markaları da her ihtiyaca uygun modemler sunmaktadır. Kullandığınız modem internet hızınızı etkilediğinden, internet kullanımının aksamaması için en doğru seçimi yapmanız gerekmektedir.